Rozčítaná kniha bez loga

Knihy sú pre mňa osobné a sú s niekým spojené

Opäť som fascinovaná knihou 5 jazykov lásky pre deti. Už druhýkrát ju čítam a žasnem. Už teraz viem, že o nej nepíšem poslednýkrát. Dokonca si dávam osobnú výzvu, že o nej budem hovoriť kadiaľ budem chodiť. Budem ju aj nosiť so sebou na ukážku.

Táto kniha má obrovský potenciál zmeniť vzťahy medzi rodičmi a deťmi.

Úplne živo si spomínam, ako nám pred tromi rokmi o týchto 5 jazykoch lásky hovorila po víkendovom seminári Montessori pani Eva Štarková. Hoci už bol koniec, každý chcel ísť domov a ona určite tiež, nedalo jej. Zastavila nás ešte na chvíľu aby nám povedala o tejto úžasnej technike lásky pre rodičov a deti. Keď o nej rozprávala, bola úplne unesená. Vždy ma veľmi baví, vidieť a pozorovať ľudí, ktorí sú niečím silno unesení a dávajú to najavo celým svojim telom i dušou. A takto vtedy pôsobila a vyzerala aj ona…celým telom, celou dušou, akoby objavila Ameriku.

Myslím, že som počúvala vtedy už len tak na pol ucha. Veľa som v tom čase čítala o deťoch a výchove, tak som si niekde v kútiku myslela, že všetky dôležité knihy už mám a techniky poznám (ja viem…ale tak, tiež som iba človek a stále sa ešte vnútorne korigujem).

Kniha päť jazykov lásky pre deti s logom

Len tak pár vetami zhrnula knihu a vymenovala 5 jazykov lásky – fyzický dotyk, skutky služby, pozornosť, slová uistenia, darčeky.

Akonáhle povedala, že medzi jazyk lásky patria darčeky, cítila som, ako sa moja myseľ uzavrela.

Za milisekundu to zhodnotila a šupla do chlievika – nepoužiteľné, čo je to za blbosť, že darčeky majú byť jazykom lásky pre nejaké dieťa…? No určite…! Knihu som si aj tak objednala a do poličky ju založila predĺžená ruka môjho ega: “Tak na toto sa raz pozriem…!”

Raz, veru…ako plynul čas a roky, veľa som sa na túto knihu pozerala v mojej knižnici a opakovala som si: “raz…nie teraz, nepríde mi ako potrebná, mám iné dôležité…”

Začiatkom roka, už ani neviem prečo, som sa pustila do knihy o partnerských vzťahoch 5 jazykov lásky. Žasla som. Čítala som každé ráno ešte kým sa zobudili moje deti a normálne som neobsedela na gauči, také veci sa tam písali. Pýtala som sa sama seba, prečo toto nie je povinná kniha pre páry?

Koľko párov by mohla zachrániť, oživiť, dať odpovede, ktoré možno hľadajú na svoje otázky?

Ledva som ju dočítala do konca skôr, ako som sa pustila do 5 jazykov lásky pre deti. Bola som taká nedočkavá a plná zvedavosti a očakávania, čo v nej bude.

A nesklamala ma. Od zažiatku až do konca, plná úžasných AHA momentov, uvedomení, dobrých pocitov, čo všetko sa mi darí, ale i nápadov, kde to môžem vylepšiť smerom k mojim deťom.

V najbližšom blogu vám napíšem viac o tom, prečo by ste si knihu mali prečítať aj vy, ak túžite po harmonických vzťahoch s vlastnými deťmi a po tom, aby ste si rozumeli a boli na seba napojení.

Štítky:
Michaela Huljaková
Je mamkou Vilka a Šarlotky, prežila si prirodzený pôrod a zažíva veľmi krásne a intenzívne kontaktné rodičovstvo s oboma svojimi deťmi. Vlastné detstvo považuje za veľmi hodnotné a plné krásnych spomienok a to jej dáva inšpiráciu vytvárať si vlastnú filozofiu a pohľad na to, ako viesť svoje deti vnímavo a s láskou k slobodnému a vedomému životu. Nebojí sa vytŕčať z radu, byť iná a ísť si vlastnou cestou, ktorej verí a nie po tej, ktorú sa jej snaží určiť spoločnosť a jej pravidlá. Neúspech na ceste je pre ňu skúsenosť a zároveň informácia, že našla miesto, kadiaľ cesta nevedie. Verí, že ak sa k svojim deťom správa s láskou, úctou a rešpektom, budú sa aj ony rovnako správať k sebe samým, i k svojmu okoliu. Jej vízia je vyjadrená v myšlienke: "Jediná generácia hlboko milujúcich rodičov môže zmeniť myslenie budúcej generácie, a tým celý svet."
Komentáre