Jistou cestou k bohatství

Moje obľúbené myšlienky z drobnej knižky od Jamesa Allena

Opäť prichádza jar a s ňou a prvým slniečkom sa aj do mňa vlieva nová sila, chuť napredovať a naštartovať prácu na sebe. Cítim silnú potrebu čítať, normálne také nutkanie, ktoré ma takým krásnym spôsobom ženie, akoby som sa mala “prečítať” k niečomu dôležitému, vzácnemu, čo ma posunie. A vlastne je to tak, pretože posledné dve knižky, hoci to boli čo do hrúbky, či veľkosti skôr drobné dielka (Ako člověk smýšlí a Tajomstvo ženskej prosperity), svojim obsahom a posolstvom ma naozaj nesmierne posunuli, nabudili a naštartovali.

Otázky a odpovede

Posledný rok ma zaujímalo všetko, čo sa týkalo zdravej stravy a výchovy detí, cítila som silnú potrebu hľadať nové informácie a odpovede na moje otázky. Od príchodu nového roka sa akoby preklápam do inej sféry a to, práce na sebe a svojom osobnostnom raste. Vždy mi takéto knihy boli blízke, koniec koncov, doma ich moja mamina mala neúrekom a začala som ich čítať už na strednej. Stále viac ale zisťujem, že je pravda to, čomu som sa ako dvadsaťročná toľko bránila a teda, že vekom a životnými skúsenosťami mnohé myšlienky dostávajú iný rozmer a akoby som videla až za ne. Lepšie chápem ich podstatu, ich hĺbku a rozmer, dôležitosť. Jedna z výhod dozrievania že? Už sa teším, čo všetko mi docvakne v päťdesiatke 😀

Jak člověk smýšlí

Ale späť ku knižočke. Jej názov je “Jak člověk smýšlí” a autorom je James Allen. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, na čo myslíte? To je zaujímavé, že?

Skúste si jeden deň pozorovať vlastné myšlienky. O čom sú? Aké sú? Čím sa zaoberajú? Čo vám prinášajú a aký vplyv na vás v tom dni majú?

Táto knižočka je práve o tom, aké sú naše myšlienky silné a že to, kde sa nachádzame dnes, je výsledkom toho, na čo sme mysleli v minulosti. Ak prijmeme filozofiu Jamesa Allena pochopíme, že to, kde sa nachádzame nie je našim prostredím, ani našim partnerom, štátom, ekonomikou, šéfom. Je to všetko výsledkom nás samých a tým, na čo sme počas uplynulých rokov mysleli. Presne tam sme sa dopracovali.

Ak sa nad týmto zamyslím a pozriem sa na svoj život, tak sa vnútorne môžem na seba usmiať a povedať si:

“Dobrá práca dievča, je to dobré a ak na sebe zapracuješ, môže to byť ešte lepšie. A ak tomuto všetkému uveríš celou svojou bytosťou a preprogramuješ aj zvyšok svojej mysle a nánosov, ktoré ti tam ostali, môže to byť zázračné!”

A tak som sa rozhodla, idem do toho a už teraz viem, že to zázračné je. Snáď to aj vás trošku inšpiruje a povzbudí, možno aj vy siahnete po tejto drobnej knižočke, ktorá vás obohatí a prečítate ju na jeden dych . Tak vás tu nechávam s myšlienkami, ktoré ma v tejto knižke očarili, zaujali, jednoducho ma nenechali ľahostajnou…Krásny slnečný deň vám prajem.

Myšlienky, ktoré so mnou rezonujú

 • Človek je doslova to, ako rozmýšľa, jeho charakter je súčtom všetkých jeho myšlienok.
 • Vznešená a zbožná povaha nevznikne vďaka šťastiu, či náhode, ale je prirodzeným výsledkom neustálej snahy správne myslieť.
 • Kto hľadá, nachádza, a kto klope, tomu bude otvorené, lebo iba trpezlivosťou, praxou a nekončiacou vytrvalosťou môže človek vstúpiť do brán chrámu poznania.
 • Sila myslenia a prvky mysle pracujú pri tvorbe charakteru, okolností a osudu.
 • Každý človek je tam, kde je, vďaka zákonu svojho bytia, myšlienky, ktoré zabudoval do svojho charakteru, ho tam priviedli.
 • Ako progresívna a vyvíjajúca sa bytosť je človek tam, kde je, aby sa mohol učiť, že môže rásť, a keď získa duchovné ponaučenie, ktoré je obsiahnuté v každej okolnosti, táto potom odchádza a dáva priestor ďalším okolnostiam.
 • Okolnosti rastú z myšlienok, zmeny v mojom okolí sú v prenesenom pomere ku zmenám môjho duševného stavu.
 • Okolnosti sú spôsob, prostredníctvom ktorého duša dostane to, čo jej prináleží.
 • Okolnosti netvoria človeka, iba mu ukážu, kto je.
 • Poriadok, nie zmätok, je dominujúcou zásadou vesmíru, spravodlivosť, nie bezprávie, je dušou a podstatou života.
 • Človek si nemôže priamo vyberať svoje okolnosti, ale môže si vyberať svoje myšlienky a tak nepriamo, ale isto, vytvárať svoje okolie.
 • Telo je služobníkom mysle.
 • Myšlienka je zdrojom činu, života a prejavu, urobte prameň čistým a všetko bude čisté.
 • Všetkého čoho človek dosiahne, a všetko čoho nedosiahne je priamym výsledkom jeho vlastných myšlienok.
 • Snívajte vznešené sny a aké budete mať sny, takí budete.
 • Vaše vízie sú prísľubom toho, čím sa jedného dňa stanete, váš ideál je proroctvom toho, čo nakoniec odhalíte
 • Sny sú sadenicami skutočnosti.
 • Čím pokojnejší sa človek stane, tým väčší je jeho úspech, jeho vplyv a jeho zmysel pre dobro.
Štítky:
Michaela Huljaková
Je mamkou Vilka a Šarlotky, prežila si prirodzený pôrod a zažíva veľmi krásne a intenzívne kontaktné rodičovstvo s oboma svojimi deťmi. Vlastné detstvo považuje za veľmi hodnotné a plné krásnych spomienok a to jej dáva inšpiráciu vytvárať si vlastnú filozofiu a pohľad na to, ako viesť svoje deti vnímavo a s láskou k slobodnému a vedomému životu. Nebojí sa vytŕčať z radu, byť iná a ísť si vlastnou cestou, ktorej verí a nie po tej, ktorú sa jej snaží určiť spoločnosť a jej pravidlá. Neúspech na ceste je pre ňu skúsenosť a zároveň informácia, že našla miesto, kadiaľ cesta nevedie. Verí, že ak sa k svojim deťom správa s láskou, úctou a rešpektom, budú sa aj ony rovnako správať k sebe samým, i k svojmu okoliu. Jej vízia je vyjadrená v myšlienke: "Jediná generácia hlboko milujúcich rodičov môže zmeniť myslenie budúcej generácie, a tým celý svet."
Komentáre