Mama má čas

Moje obľúbené myšlienky z knihy Mama má čas

Rada by som sa s vami podelila o zopár jedinečných myšlienok z tejto knihy. Sú to úryvky, výňatky a myšlienky, ktoré som si v knihe podčiarkla, zvýraznila a označila výkričníkom, pretože sa ma v danej chvíli nejakým spôsobom týkali alebo mi poukázali na niečo, čo ešte vo svojom živote nemám zvládnuté, prípadne vystihujú presne to, ako to cítim ja. Vy sa ale určite nedajte odradiť od čítania, pretože možno práve tá vaša myšlienka sa tu nenachádza. Poteším sa, ak vám oko padne na tú, ktorú práve potrebujete čítať alebo vás podnieti, k prečítaniu tejto knižky, ktorú píše matka dvoch malých dievčatiek a opisuje v nej svoju “cestu za uvoľnenými rukami”. Kniha je jedinečná tým, že aj keď si človek pri čítaní uvedomí, koľko okamihov a situácii so svojimi deťmi a blízkymi možno premárnil, dostane hlavne návod a užitočné rady, ako sa toho už viac nedopúšťať presne podľa motta Jennifer Edwards:

Krása života spočíva v tom, že aj keď nemôžeme vrátiť, čo sa stalo, môžeme vidieť, pochopiť, poučiť sa a v budúcnosti sa správať inak. Aby sme každý nový okamih nestrávili s pocitom ľútosti, viny, strachu, ale v múdrosti, pochopení a Láske.

“Jediné gesto sa stalo významným krédom. V takom silnom okamihu, ako je prepojenie medzi ľuďmi, neexistuje rozptýlenie. Rušivé momenty moderného sveta nemôžu zvíťaziť nad tým najvzácnejším, čo máme: nad vzťahmi, spomienkami a našimi vzácnymi životmi.”

“Zodpovednosť za detstvo iného človeka je dôležitá povinnosť. Vytvárame nielen vlastné spomienky, ale aj spomienky svojho dieťaťa.”

“Čas, ktorý investujete do milovaných ľudí, je vždy dôležitý. Spoločné zvyky sa prejavia kladne nielen na vašom každodennom živote, ale aj zajtra a v nasledujúcich rokoch.”

“Odborníčka na rodičovstvo Janet Lansbury odporúča tri situácie, keď deťom treba venovať pozornosť:

  • pri zvítaní
  • keď deti vystupujú alebo podávajú nejaký výkon
  • pri jedle”

“Ľahko sa povie “ľúbim ťa”, ale prejaviť lásku si vyžaduje určité úsilie. To sa nedá sfalšovať. Dosiahneme to len tak, ak hoci iba na okamih odsunieme iné aktivity a sústredíme sa na Boží dar pred svojim zrakom.”

“Zakaždým, keď sa pripojíme na internet, aby sme si skontrolovali emaily, pozreli sa na novinky na spoločenských sieťach alebo si vyhľadali niečo na internete, odrazu nám zmizne kopa času. Ak odstránime pokušenia v podobe telefónu a internetu, dostaneme do daru čas – čas na smiech, čas na lásku a čas žiť pre to, čo je v našom živote najcennejšie.”

Michaela Huljaková
Je mamkou Vilka a Šarlotky, prežila si prirodzený pôrod a zažíva veľmi krásne a intenzívne kontaktné rodičovstvo s oboma svojimi deťmi. Vlastné detstvo považuje za veľmi hodnotné a plné krásnych spomienok a to jej dáva inšpiráciu vytvárať si vlastnú filozofiu a pohľad na to, ako viesť svoje deti vnímavo a s láskou k slobodnému a vedomému životu. Nebojí sa vytŕčať z radu, byť iná a ísť si vlastnou cestou, ktorej verí a nie po tej, ktorú sa jej snaží určiť spoločnosť a jej pravidlá. Neúspech na ceste je pre ňu skúsenosť a zároveň informácia, že našla miesto, kadiaľ cesta nevedie. Verí, že ak sa k svojim deťom správa s láskou, úctou a rešpektom, budú sa aj ony rovnako správať k sebe samým, i k svojmu okoliu. Jej vízia je vyjadrená v myšlienke: "Jediná generácia hlboko milujúcich rodičov môže zmeniť myslenie budúcej generácie, a tým celý svet."
Komentáre