Strava dojčiacej matky

Milá dojčiaca mamička :-) alebo nastávajúca mamička, pripravujúca sa na dojčenie :-)

Neopodstatnené zoznamy "zakázaných" jedál pre dojčiace matky sú dlhé napriek tomu, že v skutočnosti počas dojčenia netreba dodržiavať žiadnu špeciálnu "diétu" ani preventívne vylučovať z jedálnička potraviny. Mnohé dojčiace mamičky v úprimnej snahe urobiť to najlepšie vylúčia zo stravy toľko potravín, že ich jedálniček je mimoriadne oklieštený, čo nie je dobre.

Ako by sa mala stravovať dojčiaca mamička?

 

Dojčiaca mamička môže jesť všetky potraviny bez obmedzenia. Môže jesť všetky potraviny bez ohľadu na to, na ktoré písmeno sa začínajú :-)

  • ovocie
  • zeleninu i so šupkou
  • citrusové plody
  • cesnak
  • koreniny
  • i celý zoznam iných vecí, ktoré sa často spomínajú

Nie je pravda, že by citrusové plody znižovali tvorbu mlieka. Nie je pravda, že vynechanie potenciálnych alergénov ochráni dieťa pred alergiami (skôr pravdepodobný je opak). Nič z bežných zdravých potravín nemá negatívny vplyv na bábätko.

Začnite sa teda stravovať tak ako predtým, jedzte veľa zeleniny i ovocia tak, ako pred dojčením.  Nemá zmysel piť nadmerné množstvá tekutín. Pite podľa toho, ako ste smädná a na prijímanie tekutín nezabúdajte. Jedzte to, na čo ste boli navyknutá. Jedzte podľa toho, ako ste hladná. Nemá zmysel sa obmedzovať v jedle ani jesť nadmerné množstvá.

Niektoré mamičky vylučujú zo stravy niektoré potraviny, pretože sa obávajú, že dieťatko bude "bolieť bruško" alebo bude plakať. V skutočnosti nie je vôbec také jednoduché spojiť konzumáciu niektorej potraviny s plačom dieťaťa. V drvivej väčšine prípadov plač dieťatka nemá žiadnu súvislosť so stravou mamičky. Ak by ste nejakú objavili a potvrdili, tak je možné, že jednu danú potravinu môže mať zmysel vylúčiť a vyskúšať neskôr (často je jednou z takýchto potravín kravské mlieko). Na vylúčenie danej potraviny treba skutočne pádny dôvod. A navyše, ak by aj daný dôvod bol skutočný, neznamená to, že toto isté bude platiť pre ďalšie mamičky.

Dojčiace mamičky na celom svete jedia všetko bez toho, aby ich deti mali nejaké problémy. Príčina plaču je väčšinou inde, než v strave. Je dobré, ak sa mamička stravuje zdravo - ale toto je otázka, ktorú si môžete vyhľadať na iných miestach, pretože dojčiaca mamička nepotrebuje zdravú stravu o nič viac a o nič menej, ako akýkoľvek iný človek.

Hoci mnohé mamičky sú ochotné sa pre svoje dieťatko nesmierne obetovať a jesť takmer výlučne dvojdňové suché rožky, je takáto obeta zbytočná a ničomu neprospieva.

Obmedzovanie v stravovaní nie je jediné z neopodstatnených obmedzení, o ktorých sa dojčiace matky dočítajú. Často sú dojčiace mamičky bezdôvodne obmedzované v cvičení, liečbe svojich zdravotných problémov, až sa dojčenie stáva neúnosným bremenom, pretože mamičky nadobudnú pocit, že všetky tieto obmedzenia sa nedajú zvládnuť, a to do takej miery, že po určitej dobe uvažujú o odstavení.

Dojčenie je normálny stav ženy a pre dieťa je dojčenie fyziologická norma. Z hľadiska dlhodobého dojčenia, ktoré je dobré pre zdravie mamičky aj dieťatka, je dôležité, aby sa matkám nekládli medicínsky nepodložené prekážky.

Tieto obavy prerástli do takej miery,  že matky píšu do poradne občianskeho združenia MAMILA otázky o tom, či pri dojčení môžu brať vitamíny alebo piť zelený čaj.

Je načase, aby dojčiace matky prestali žiť v neustálom strachu, že sa bábätku niečo stane len preto, že zjedli nejakú normálnu potravinu. To, že takýto strach skutočne existuje okrem iného potvrdzujú aj otázky v poradni OZ Mamila, ktoré si pre zaujímavosť môžete prečítať kliknutím na nadpis:

Dojčenie a alkohol
Dojčenie a fajčenie
Dojčenie a užívanie liekov
Dojčenie a celková anestéza